تبلیغات
Lovely Boys - شناسایی یک گونه جدید باکتری از گونه تیوباسیلوس فرواکسیدانس ..

...

شارژ

...
 
درباره وبلاگ


ali_nemati_73@yahoo.com

مدیر وبلاگ : nemati A.N
نظرسنجی
آیا مطالب وبلاگ مورد رضایتتون هست ؟؟؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

....
Lovely Boys
تــو قـــرار مــن بـاش تـا مـن مَــــــدارت شـوم ! چـہ قــــرار و مـــدارے بـهـــتـر از مــــا
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شناسایی و ثبت یک گونه جدید باکتری از گونه تیوباسیلوس فرواکسیدانس

http://www.sharif.ir/archive/fa/news/1389/08/03/b.jpg
دکتر روستا آزاد مجری این طرح در این باره گفت: امروزه استفاده از روش‌های فروشویی میکروبی در استخراج معادن کم عیار نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این زمینه استخراج فلزات از معادن کم عیار با واسطه باکتری‌های شیمیولیتوتروفی چون At. ferooxidans بسیار با اهمیت می‌باشد. ولی این فرآیند استخراج زمانی مؤثر واقع می‌شود که باکتری مورد استفاده خصوصیات بارزی داشته باشد که باعث کاهش هزینه‌ها و بالا رفتن راندمان شود. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دكتر روستا آزاد ادامه داد: در این پروژه با هدف جداسازی باکتری‌های بومی معادن کشور که توانایی فروشویی فلزات را داشته باشند، نمونه‌های استخراج شده از معادن سرب و روی مناطق مرکزی کشور مورد بررسی قرار گرفت. در این رابطه گونه‌های مختلف باکتری و قارچی جداسازی شد که یکی از این گونه‌ها دارای توانایی ویژه‌ای در زمینه استخراج روی بود. گونه‌ی مورد نظر از لحاظ خصوصیات بیوشیمیایی و ژنتیکی (16Sr RNA) شناسایی گردید که به عنوان یک گونه جدید از جنس تیوباسیلوس فرواکسیدانس که توالی DNA آن در بانک ژن تحت شماره  FJ479706 می باشد و به نام کشورمان ثبت گردید. 
وی گفت: توانایی استخراج فلز روی توسط این باکتری در سه سطح مختلف، شامل آزمایشگاهی، بنچ و نیمه صنعتی مورد بررسی قرار گرفت که در تمامی این سطوح راندمان بسیار بالایی بدست آمد که در مقایسه با موارد مشابه مورد استفاده در دیگر معادن داخلی (معادن مس) و بعضی از گزارش‌های بین المللی تفاوت بالا و معنی داری مشاهده می‌گردد. یکی از توانایی‌های بارز این گونه در مقایسه با گونه‌های مشابه، سرعت رشد بالا و توانایی اکسیداسیون فوق‌العاده بود که باعث برتری آن نسبت به دیگر گونه‌های موجود در کلکسیون‌های میکروبی می‌شود. در محیط‌های معدنی بسیاری از فلزات سمی در غلظت‌های بالا وجود دارند بنابراین جداسازی باکتری‌های با مقاومت بالا بسیار با اهمیت می‌باشد، لذا میزان مقاومت این باکتری نسبت به اکثر فلزات سمی موجود در معادن سنجیده شد که در مورد بعضی از فلزات مثل روی، منگنز، نیکل، کبالت و سرب این مقاومت در بالاترین میزان گزارش شده تاکنون در مورد باکتری Acidithiobacillus ferrooxidans بوده است. این توانایی کمک شایانی در بالا رفتن راندمان استخراج دارد زیرا به علت مقاومت بالای باکتری افزایش غلظت فلزات سمی در حین فرآیند استخراج نمی تواند اثر بازدارنده‌ای بر رشد باکتری داشته باشد. همچنین این باکتری توانایی تحمل اسید در pH زیر یک را نیز دارد که در انجام فرایند بیولیچینگ نکته بارزی محسوب می‌شود. 
در این پروژه دکتر داریوش عربیان به عنوان پژوهشگر فعالیت نموده‌اند و فرایند شناسایی با همکاری دانشگاه پونای هند انجام شده است.
نوع مطلب : علمی، پزشکی، 
برچسب ها : شناسایی و ثبت یک گونه جدید باکتری از گونه تیوباسیلوس فرواکسیدانس، گونه جدید باکتری، شناسایی گونه جدید باکتری،
 
   
   
Free Page Rank Tool